Ortodonti Nedir?

Ortodonti, günümüzde çene ve diş bozukluklarını teşhis ve tedavi eden bir bilim dalıdır. Ortodontik tedavi sırasında özellikle küçük çocuklarda çene gelişimine yardımcı olur ve dişlerin doğru pozisyonlarda çıkmasına yardımcı olur.
Bununla birlikte erişkinlerdeki çarpıklık gibi birçok olumsuzluk düzeltilir ve çene-yüz bozuklukları geri yüklenir.
Ortodontik tedavi ile bireyler hem daha sağlıklı dişlere sahip olacak hem de estetik bir görünüme sahip olacaktır. Ortodonti ile birlikte doğuştan gelen çene ve yüz bozuklukları da tedavi edilmektedir.

Ortodontik Tedavi Kimlere Uygulanır?

Diş hekimliği eğitim sürecinde en az 4 yıllık ortodonti uzmanlığı ile ortodontik tedaviler yapılmaktadır. Ortodontik bozukluklar konusunda eğitim almış kişilerce yapılan işlemler ve tedavileri. 5 yıl Diş Hekimliği okuduktan sonra 4 yıl ortodonti uzmanlığı yapılır ve doktora programı gerçekleştirilmektedir. Ayrıca mevcut sınavları geçen kişiler ortodontist olarak görev yapmaktadır.

Ortodontik Tedavi Hangi Yaşlarda Uygulanır?

Ortodontist ve tedavi her yaş grubuna uygulanabilen bir tedavi şeklidir. Önemli olan diş bozukluğunun nasıl olduğu ve hangi aşamada olduğudur. Mevcut bozukluk sadece dişlerden kaynaklanıyorsa her yaşta tedavi edilebilir. Ancak iskelet sisteminde bir sorun varsa hastanın ergenlik döneminin geçmesi beklenir.

Erişkin dönemde ise iskeletsel problemler nedeniyle cerrahi operasyonların tedavi ile kombine edilmesi planlanmaktadır. Diş distorsiyonu için bazı tel malzemeler kullanılmaktadır. Ayrıca dişlerin dizilişinde sorun yaşayan hastalarda günümüzde en büyük sorun diş tellerinin görünüş olarak estetik olmamasıdır. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte görünmez tellerin oluşturulması hastalar için büyük bir avantajdır.

Ortodontik Tedavi Neden Yapılır?

Ortodontik tedavide iki amaç vardır. Diş bozuklukları hastada estetik kaygı yaratırken sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Günümüzde hasarlı dişler estetik kaygıyı büyük ölçüde etkilemektedir. Ancak dişlerin düzgün temizlenmemesi gibi durumlarda mevcut fonksiyonun tam olarak yerine getirilmesini engeller. Bu bozukluklar ilerledikçe, daha ileri sorunlar ortaya çıkar.
Ayrıca diş eti çekilmesi, dış diş kaybı gibi birçok duruma karşı ortodontik tedavi uygulanmaktadır. Ortodontik tedavi sırasında kulak veya boğaz hekimleri ile işbirliği yapmak gerekebilir. Bununla birlikte tedavi sırasında farklı cerrahi branşlardan yardım alınabilir.

Ücretsiz Randevu Alın!


[quform id="2" name="İletişim Formu"]

Ücretsiz Randevu Alın!

Familya Dent olarak ön muayenelerimiz tamamen ücretsiz yapmaktayız! Randevu için şimdi formu doldurun!