Protez Diş Nedir?

Diş kayıplarında ağız sağlığı birçok yönden olumsuz etkilenir. Protez diş bu olumsuzlukları önlemeyi amaçlayan bir operasyon türüdür. Protez diş operasyonu; Eksik dişleri, diş çevresindeki dokuları, estetik kayıpları, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarındaki eksiklikleri gidermeyi amaçlar. Bu eksiklikleri telafi eden protez diş, diş çevresindeki mevcut dokuların sağlığına da katkı sağlar.

Protez dişler hareketli veya sabit olmalarına ve yapıldıkları malzemeye göre farklı tiplerde olabilir. Aynı zamanda hareketli ve sabit protezler özelliklerine göre farklı isimler alabilmektedir.

İhtiyaç ve isteklere göre farklı şekillerde bulunabilen diş protezi işlemi, bu gelişmeler sayesinde hastaların memnuniyetini arttırmayı başarmaktadır.

Protez Diş Çeşitleri Nelerdir?

Protez dişler sabit ve hareketli olmak üzere iki ana başlık altında ele alınmaktadır. Bu iki protez çeşidi bazı özelliklerine göre kendi aralarında farklılık göstermektedir.

Sabit Protez

Sabit protez, eksik veya büyük oranda kaybedilen dişlerin mevcut diş rengi ve dokusu ile uyumlu olacak şekilde değiştirilmesidir. Sabit protezler köprü dişler ve kuron dişler olarak ikiye ayrılır.

● Kuron Diş Nedir, Nasıl Yapılır?
Çürük, kırık gibi nedenlerle çok fazla materyal kaybetmiş dişlerin küçültülmesi işlemine verilen isimdir. Bu dişler küçültülür ve daha sonra kaplanır.

● Köprü Dişleri Nasıl Yapılır?
Köprü işlemi, çürük ve kırıklar nedeniyle birden fazla dişin zarar gördüğü durumlarda kullanılır. Bu tür diş eksikliklerinde çevredeki dişler küçülür. Daha sonra çeşitli kaplamalar kullanılarak aradaki boşluklar doldurulur.

Hareketli Protez
Hareketli protez, kullanıcı tarafından kolayca çıkarılıp takılabilen protezlere verilen isimdir. Klasik bölümlü, hassas bağlantılı, tam protez, immediat protez ve overdenture gibi farklı hareketli protez türleri vardır.

● Klasik Kısmi Protez
Klasik bölümlü protezler kalan dişlere kroşe ile tutturulur. Kancalı protez olarak da bilinen bu protez, hasta tarafından kullanılarak çıkarılabilir.

● Hassas Takılan Protez
Birden fazla diş kaybının olduğu durumlarda hassas bağlantılı protezler kullanılır. Klipssiz protez veya kancasız protez olarak da bilinen bu protez çeşidi, porselen malzeme kaplamalar ile ağızdaki diğer dişlere tutunmasını sağlar.

● Tam Protez
Tam protez veya halk arasında bilindiği gibi protezler tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda kullanılır.

● Anında Protez
Derhal protez bir tür geçici protezdir. İmplant tedavisi görecek hastalar için yapılan immediat protezler tüm dişlerinin çekilmesi gereken hastalara da uygulanabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastalara geçici kullanım için hemen protez verilir.

● Supradentür
Daha sonraki süreçte çıkarılması planlanan dişlere, bakıldığında tam protez ile aynı görünüme sahip olan diş üstü protez çeşitleri uygulanmaktadır. Bu protezde protezin altındaki dişe kapaklar takılır. Bu kapaklar ile protezin tutulması sağlanır.

Diğer Protez Çeşitleri

Gelişen dünya koşulları ile sağlık sistemindeki imkanlar artabilir. Diğer bir diş protezi türü de geçmeli protez türüdür. Geçmeli protez ya da ankerli dişler, özel yuvalardan damağa oturan dişlerdir. Diş eksikliği sorunu olan hastalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Sabit protez kullanamayan veya kullanamayan hastalarda da bu tip protezler tercih edilebilir.

Diş protezlerinin bir diğer çeşidi olan kayar diş protezi dişlerden destek alır ancak diğer yöntemlerden farklı olarak ağızda kalan dişlerin kapatılması gerekir. Estetik açıdan büyük fark yaratan kayar diş protezi, diğer protezlere göre finansal olarak daha pahalıdır.

Protez Diş Nasıl Yapılır?

Diş hekimine diş protezi için başvuran hastanın ilk olarak eksik ve dolu dişleri doktor tarafından muayene edilir. Bu aşamada hangi proteze ihtiyaç duyulacağı, hastanın isteği gibi faktörler de dikkate alınır. Diş rengi de hastanın isteğine göre ayarlanır.

Birkaç seans ve randevuda doktor dişlerin ölçülerini alır, gerekli işlemleri yapar, çekilmesi gereken dişleri çeker ve ağzı proteze uygun hale getirir.

Protez aşaması için gerekli tüm işlemler tamamlandığında diş protezi süreci başlar. Bu noktada protez diş tipine göre yapılan işlemler değişiklik göstermektedir.

Ücretsiz Randevu Alın!


[quform id="2" name="İletişim Formu"]

Ücretsiz Randevu Alın!

Familya Dent olarak ön muayenelerimiz tamamen ücretsiz yapmaktayız! Randevu için şimdi formu doldurun!