Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?
Diş beyazlatmanın ev ve ofis olmak üzere iki farklı uygulama yöntemi vardır. Her iki tip beyazlatmada da öncelikle kişi ağızda muayene edilir ve işleme engel bir durum yoksa beyazlatmanın tipine karar verilir. Ufak bir şekilde diş beyazlatmanın nasıl yapıldığına değindiğimiz için diş beyazlatma ve diş beyazlatma yöntemlerinden bahsedebiliriz.

Diş Beyazlatma Yöntemleri
Diş beyazlatma yöntemleri farklılık göstermektedir. Diş beyazlatma uygulamaları çeşitleri ev tipi diş beyazlatma ve ofis tipi diş beyazlatma olarak ikiye ayrılmaktadır. Diş beyazlatmak için bu işlemlere bir göz atalım.

Evde Diş Beyazlatma Nedir? (Evde Beyazlatma)
En çok tercih edilen diş beyazlatma tekniklerinden biri evde diş beyazlatmadır. Muayene sonrası ev tipi diş beyazlatma kullanımına karar verilirse dişlerin ölçüleri alınır ve bu ölçülere göre laboratuvarda dişleri tamamen saran ince, şeffaf plaklar hazırlanır. Hasta bu plaklara doktorun önerdiği şekilde ve miktarda jel sürülür ve plak dişlerin üzerine yerleştirilir. Beyazlatıcı jelin diş etlerine zarar vermemesi için plaktan taşan kısım nemli bir pamuklu ped ile silinmelidir. Bekleme süresi yaklaşık 5-7 saattir. Uygulama sayısı hekimin tavsiyesine bağlıdır, tedaviden maksimum sonuç almak için bu dönemde düzenli olarak kullanılması çok önemlidir. Bu diş beyazlatma yönetimi evde diş beyazlatma değil, klinikte yapılması gereken bir diş beyazlatma yöntemidir. Evde diş sağlığınızı korumak istiyorsanız diş bakım seti kullanmanızı öneririz.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir? (Ofis beyazlatma)
Hekim tarafından klinikte uygulanan bir beyazlatma yöntemidir. En çok tercih edilen diş beyazlatma uygulamalarından biridir. Dişler kuruduktan sonra diş etlerine beyazlatıcı ajanın zarar vermemesi için koruyucu jel sürülür ve ışık yardımıyla dondurulur. Daha sonra dişlerin ön yüzeylerine homojen olarak dağılması için beyazlatma jeli sürülür. Farklı şirketlerin farklı uygulamalı ürünleri vardır. Bazı ürünler için yaklaşık 20-40 dakika sürer. Işıkla etkinleşenler ve ışıkla etkinleşen çeşitleri vardır. Işıkla aktive olanlarda bu süre içinde dişler ışığa maruz kalır. Işık kaynağı olarak lazer de kullanılabilir. Işıksız devreye giren ürünlerde ışık kullanımı süreyi kısaltacağı için tercih edilebilir. İstenilen beyazlığa göre seans birkaç kez daha tekrarlanabilir.

Lazer Yakınlaştırmalı Diş Beyazlatma
Lazer diş beyazlatma gelişen teknolojinin bir ürünüdür. Her yumuşak doku bir bariyer kullanılarak izole edildikten sonra tedavi hızlı bir şekilde tamamlanır. Hastaların sonucu kısa sürede görmesi mümkündür. Diş etlerinde ve dişlerde hassasiyet görülmez.

Zoom diş beyazlatma tekniği özel led ışık kullanılarak yapılır. Seans sırasında koruyucu uygulanır. Seans bittikten sonra e vitamini kullanılarak korumaya devam edilir. Uzun araştırmalar sonucunda ortaya atılan bu yöntem, güç destekli beyazlatmadır.

Ofis tipi diş beyazlatmada son yıllarda geliştirilen farklı ürünlerde en çok tercih ettiğimiz ikili jel uygulamasıdır. Bu sistemde dişleri beyazlatan ve güçlendiren iki farklı jel karıştırılarak uygulanır. Bu sistem ile tek seansta ağrısız diş beyazlatmak mümkündür.

Anında diş beyazlatma işleminin etkisini görmek için beyazlatma işleminden sonra 48 saat boyunca boya içeren yiyecek ve içecekleri tüketmemek gerekir. Bu süre içerisinde ağartma işlemi devam eder, kullanılacak boyar maddeler bu işlemi olumsuz etkileyebilir. Beyazlatma sonrası dişlerde yoğun bir hassasiyet varsa flor uygulaması da yapılabilir. Beyazlatma işleminden sonra estetik bir gülüşe sahip olma şansınız var. Hızlı diş beyazlatma isteyenler için ofis tipi diş beyazlatma önerebiliriz.

Diş Beyazlatma Öncesi Neler Yapılmalıdır?
Dişlerini beyazlatmak isteyen kişiler bu işlemden önce bir ön hazırlık sürecinden geçmelidir. Elbette bu süreç uzman hekim tarafından belirlenecek ve yönetilecek bir süreç olmalıdır. Diş parlatma yapılmadan önce mevcut diş ve diş etlerindeki sağlık sorunları giderilmelidir. Örneğin diş çürüğü olan hastaların öncelikle çürükleri tedavi edilmeli, dişeti sorunu olanlara gerekli tedaviler verilmeli, diş taşları temizlenmelidir. Çürüklerin temizlenmediği bir durumda dişleri beyazlatmak için kullanılacak jel maddeler çürükleri aşarak dişin derin dokularına geçer, bu durumda istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir ve hasar son derece ağır olabilir. Bu sebeple bu tip hastalara beyazlatma işlemi uygulanmamalıdır.

Ücretsiz Randevu Alın!


[quform id="2" name="İletişim Formu"]

Ücretsiz Randevu Alın!

Familya Dent olarak ön muayenelerimiz tamamen ücretsiz yapmaktayız! Randevu için şimdi formu doldurun!